A talaj tápanyagtartalma nagymértékben meghatározza a növénytermesztés sikerességét. Jelentős szerepe van például a foszfornak, amely műtrágya használatával pótolható a talajban. A cikkben annak járunk utána, hogy milyen szerepe van a növények életében a foszfornak, és milyen tünetek jelentkezhetnek, ha nincs jelen megfelelő mennyiségben. Továbbá arra is kitérünk, hogy hogyan használhatóak a foszfor műtrágyák.
Ez a tápanyag elősegíti a gyökérképződést és stabilizálja a vízháztartást. Továbbá szerepet játszik a fotoszintézisben és valamennyi biokémiai folyamatban. Fejlettebb gyökérzetű növényeket eredményez, ami kedvezőbb tápanyag- és vízhasznosítással jár.
Ahogy már a bevezetőben is említettük, a foszfor nélkülözhetetlen a növények növekedéséhez. Szerepe van a szénhidrát-anyagcserében, az energiarendszer szabályozásában, a sejtosztódásban és a fehérjeszintézisben. Elősegíti a gyökérképződést, stabilizálja a növény vízháztartását, gyakorlatilag valamennyi biokémiai folyamatban szerepet játszik. Foszfortrágyázással rövidíthető a vegetatív fejlődési fázis.
A foszfor a legnehezebben felvehető elem az esszenciális tápanyagok közül, ugyanakkor a nitrogén után a növénytermesztés sikerességét leginkább meghatározó tápanyag. Onnan lehet tudni, hogy a növények nem jutnak elegendő foszforhoz, hogy sötétebb zölddé válnak.
Továbbá a hiánytünetek közé sorolható a merev tartás, illetve a gyökerek fejletlensége. Az alsó leveleken pedig antociános elszíneződés kezdődik. Mindemellett leáll a hajtáscsúcs növekedése, valamint virág- és termésképzési zavarok jelentkeznek. Ha ezek a tünetek jelentkeznek, célszerű minél hamarabb sort keríteni foszfortrágyázásra.
Fontos tisztában lenni azzal, hogy a foszfor és a magnézium tápelemek között rendkívül szoros a kapcsolat. Ennek következtében, ha valamelyik elem hiányzik a kettő közül, akkor az a másik csökkent felvételét eredményezi. A hiány megelőzhető és kezelhető lombtrágyázással, magas foszfortartalmú komplex műtrágyák alkalmazásával.
A talaj összes foszfortartalmának 50%-a szerves és 50%-a szervetlen (ásványi eredetű). Ennek körülbelül 3-5%-a válik felvehetővé kémiai és biológiai folyamatok révén.
A műtrágyák gyorsan hozzáférhető tápanyagot biztosítanak a növénynek, nélkülözhetetlenek az egészséges fejlődéshez. Számos előnyt kínálnak a növénytermesztésben, igaz ez a foszfort tartalmazó változatok esetében is.
Többnyire az alábbi műtrágyákat használják a növénytermesztők:
szuperfoszfát,
koncentrált szuperfoszfát,
ammonizált szuperfoszfát,
magnéziumos szuperfoszfát,
komplex műtrágya.
A kijuttatáskor figyelembe kell venni, hogy csak az a foszfor műtrágya érvényesül, amely közvetlenül a növény gyökérzetének közelében van. Célszerű két részletben végezni a kijuttatást. A nagyobb mennyiséget, 70-80%-ot ősszel, amikor a talajforgatásra kerül sor, a maradékot, 20-30%-ot pedig ültetéskor vagy vetéskor indítótrágya formájában. A foszfor műtrágya a magvak csírázására nincs káros hatással. Alacsonyabb a sóindexe, ezért kevésbé perzselő hatású.
A foszfor műtrágyák hozzájárulnak a gyökerek erős fejlődéséhez, fokozzák a természetes hormonok és enzimek közvetítését, ezáltal javítva a növény virágzását és termőképességét. A korai növekedési szakaszban a foszfor felvétele intenzív, azonban feltétlenül szükség van a pontos kijuttatásra, mivel erősen kötődik a talajrészecskékhez, lassan mozog a talajban.
Tehát a foszfor szerepe nélkülözhetetlen a növénytermesztésben. Azonban kiemelt figyelmet kell fordítani a kijuttatás idejére, valamint a mennyiségre is. Célszerű alkalmazni a foszfor trágyázás helyes gyakorlatát.