A takarónövény nem csupán egy termék, hanem egy komplett technológia, amely csak folyamatos tanulással és megfigyeléssel lesz sikeres.
A zöldtrágyázásnak köszönhetően regenerálódik a talaj, szerkezete és termékenysége javul. Zöldtrágya növények között megtalálható a csillagfürt, az olajretek, a mustár, a facélia, a mézontófű, a bíborhere, a meliorációs retek, a pohánka, a négermag, a tillage, a sorköztakaró keverék, a takarmány repce, valamint a zöldtrágya keverék.
A zöldtrágya vetőmag segítségével, ökológiai másodvetéssel a zöldítés könnyen kivitelezhetővé válik. A talaj termékenységének megtartásával és javításával elérhető a növénytermesztés szintjének megőrzése. A zöldtrágya növények közül sok felhasználható az új Agro-ökológiai Programban is. A választható gyakorlatok tételes listáját IDE kattintva érheted el. Az AÖP-ben alkalmazható termékeket összegyűjtve ITT találod meg.
Zöldtrágya növények és keverékeik széles kínálata 1 helyen! ... hogy járon a 2 AÖP pont
A zöldtrágyázás fontos eleme a környezettudatos gazdálkodásnak. Laza szerkezetű, savanyú kémhatású talajokra a csillagfürt javasolt, melynek kettős hasznosítása is lehetséges, mivel haszonállatok takarmányozására is megfelel, ráadásul igen magas a fehérjetartalma. Nitrogéngyűjtő képessége is magas.
A mézontófű vagy facélia nemcsak zöldtrágyaként, hanem méhlegelőként, takarmányként vagy akár dísznövényként is nagy jelentőséggel bír. Gyorsan fejlődik és akár 8 héten keresztül is virágozhat. Se károkozója, se kártevője nincs, ráadásul fertőtleníti a talajt.
Mindkét növény a talaj szerkezetét javítja. Zöldtrágyaértékük magas, javasolt keverékekben történő vetésük. A mustár igen elterjedt, megvédi a talajt az eróziótól, és a talaj felszínéhez közel tartja a nitrogént, gyomelnyomó képessége pedig kiemelkedő.
A pohánka kis igényű növény, jól tűri a szárazságot és a gyengébb minőségű talajt egyaránt. Jelentősége a zöldítésben megkérdőjelezhetetlen, mustárral, olajretekkel és pillangósokkal együtt vetve óriási gyökértömeget nevel, és szinergetikai hatás is érvényesül. A facéliával együtt bármely AKG programba és vetésszerkezetbe vethető, átlagos termőhelyi viszonyok esetén kettejük keveréke a leghasznosabb zöldtrágyát hozza létre.
A meliorációs retek javítja a talaj szerkezetét és vízgazdálkodását, felhasználható vadeleségként is, nem csak zöldítés céljából. Magas cukortartalom jellemzi.
Az egynyári négermag előnyei a gyors fejlődés, valamint az, hogy a meleg, a mérsékelten száraz, de a csapadékos területeken is jól vethető. Talajban sem igényes, laza és nehéz agyagos talajokon is jól fejlődik. Nagyon jó a gyomelnyomó képessége.
A takarmány repce zöldtrágyaértéke igen jelentős, de értékes takarmányként is hasznos, gyorsan és nagy zöldtömeget növeszt. Fehérjetartalma nagyon magas. A szarvasmarha nagy kedvence, de akár vadlegelőnek is alkalmas. A vetésidőre nem érzékeny és javítja a talajt, növeli annak humusztartalmát.
A sorköztakaró növények segítenek a talajvédelemben, növelik a talaj nitrogénellátottságát, gazdagítják a talajt, elnyomják a gyomokat és taposhatóak, nem akadályozzák a szükséges munkálatokat. Gyümölcsösökbe, szőlőültetvényekbe javasoljuk.
A zöldtrágya keverékek hatalmas választékban áll rendelkezésre, áttelelő, részben kifagyó és kifagyó keverékek egyaránt megtalálhatóak. A zöldtrágya keverékek óriási választékából több szempontot figyelembe véve érdemes választani. Ilyen szempontok a vetésidő, a vetésforgó, az utóvetemény, a vetési terület éghajlati és a talaj jellemzői, a választott keverék jellemzői, mint a növényi összetevők és a tenyészidő, valamint a zöldtrágya bedolgozásának tervezett ideje.
A Primag zöldtrágya, zöldugar és méhlegelő keverékei megfelelnek a zöldítés és az AKG előírásainak, és minden szempontból teljesítik az elvárásokat.