A támogatás célja: a megváltozott környezeti feltételekhez igazítani a mezőgazdasági termelést, melynek keretében ösztönözni szükséges a környezet- és klímatudatos gazdálkodási gyakorlatok alkalmazását.
A 2023-ban induló Agro-ökológiai Program egy önkéntes vállaláson alapuló egyéves támogatás. Az adott évi támogatási kérelemben külön kell nyilatkozni, hogy részt kíván-e venni a gazdálkodó az AÖP-ben.
A pályázat kötelezi mind szántó, gyep és ültetvény vonatkozásában a teljes terület bevonását, művelési áganként eltérő vállalással.
AÖP feltételek
A mezőgazdasági termelőnek a mezőgazdasági üzem minden földhasználati kategóriájára vonatkozóan legalább 2 pont értékű gyakorlatot kell vállalnia.
Nem kötelező gyakorlatot vállalni az adott földhasználati kategóriára, ha tárgyévben a mezőgazdasági üzem
o szántóterületeinek együttes nagysága az 5 hektárt nem éri el
o egyébgyepterületeinek együttes nagysága az 5 hektárt nem éri el
o ültetvény területeinek együttes nagysága az 1 hektárt nem éri el
o Natura 2000 gyepterületére vonatkozóan mérethatártól függetlenül
Az egységes kérelem keretében be kell jelenteni az egyes földhasználati kategóriákra vonatkozó választott gyakorlatot vagy gyakorlatokat. Azon gyakorlatok esetében, amelyek nem a terület teljes egészére vonatkoznak (pl. mikrobiológia készítmények esetén csak a terület 50 %-ra), meg kell jelölni, hogy mely táblákon kívánja a választott gyakorlatot teljesíteni.
Ha a vállalt gyakorlat sikeresen teljesül és azok értéke földhasználati módonként eléri a minimum 2 pontot, akkor a teljes gazdaság minden hektárja után megkapja a támogatást, amely 61 és 105 Euro/ha közé esik az adott évi jogos igénylés nagysága alapján.
Az AÖP, mint támogatási forma 5 éven keresztül biztosított. A részvételről minden évben szabadon dönt a gazdálkodó, mivel 1 éves kötelezettségvállalásról van szó.
A támogatást az egységes kérelemmel együtt, május 15-ig kell beadni.
Elektronikus gazdálkodási napló vezetése szükséges.
Az egységes kérelemre benyújtására nyitva álló határidő lejártát követően nincs lehetőség a vállalt gyakorlat módosítására, új gyakorlat felvételére.
Az AKG-ban részt vevő termelők ugyanúgy pályázhatnak az AÖP-ben, de az AKG-ban vállalt gyakorlatokkal az AÖP vállalása nem teljesíthető, itt más gyakorlatokat kell választania a pályázónak!
Választható jó gyakorlat mikrobiológiai készítményekkel 2 PONT
A szántóterületek legalább 50 %-án mikrobiológiai készítmények alkalmazása vetés előtt, illetve vetéssel egy menetben kijuttatva és a talajba dolgozva, illetve szármaradványokra kijuttatva, majd azokat a talajba keverve: 2 pont
A gyakorlat elősegíti a talajok szervesanyag-készletének helyreállítását, valamint a talajpotenciál és a talaj biodiverzitás javítását, ezáltal hozzájárul a tápanyagveszteség csökkentéséhez és a talajok vízvisszatartó képességének javításához.
Az egészségesebb talaj pedig hozzájárul a műtrágya használat optimalizálásához és a növényvédőszer használat támogatásához.
Választható jó gyakorlat talaj- és növénykondicionálókkal 1 PONT
A talajkondícionálók elsősorban a kedvező talajállapot, a megfelelő humusztartalom és átlevegőzöttség kialakulását segítik.
A növénykondícionálók lehetővé teszik a növényre szabott tápanyagösszetétel lombon keresztüli pótlását, miközben fokozzák a növények stressztűrő- és ellenállóképességét.
A N-megkötést segítő készítmények pedig hozzájárulnak az ammónia-emisszió csökkentéséhez.