Az utóbbi időben egyre többet halljuk a karbonprogram vagy szénmegkötő gazdálkodás kifejezéseket, esetleg a karbonkredit szó is megüti a fülünket. Miről is beszélünk tulajdonképpen?
A legtöbb iparág (pl. légiközlekedés, autógyártás stb.) komoly szén-dioxid kibocsátással tud jelenleg csak működni, így nem mondhatják el magukról, hogy karbonsemlegesek.
Ez az új hívószó kezd olyan fontos lenni, mint korábban a “fenntartható” vagy a “környezetbarát”, ugyanakkor a karbonsemlegesség előnye, hogy valóban mérhető, hiszen pontosan tudjuk, hogy egy gyártási vagy logisztikai tevékenység mennyi szén-dioxidot ereget a légkörbe.
A KARBONPROGRAM célja, hogy a Közép-Európában üzemelő légitársaságok, amelyek körülbelül 1 millió tonna szén-dioxidot bocsátanak ki évente a Magyarországon megforduló járataikkal. - a karbonlábnyomukat a Magyarországon és a szomszédos országokban tevékenykedő gazdák segítségével tudják semlegesíteni. Ennek köszönhetően azok a talajmegújító gazdák, akik részt vesznek a programban, extra bevételhez jutnak úgy, hogy közben a talajaik egészségét is javítják.
Az egyik megoldás a karbonsemlegesség eléréséhez az, hogyha a kibocsátott szén-dioxidot (CO2-t) valahol máshol elsüllyesztjük.
Itt jönnek képbe a termőföldek, amik hatalmas mennyiséget képesek elnyelni és tárolni. Ezt az elnyelést azonban nekünk, gazdáknak kell elősegítenünk. Na de hogyan?
A fotoszintézis során a növény CO2-t vesz fel a légkörből, azt a testében szénhidrátokká (pl. cukrokká) alakítja, és ezek egy részét beépíti a saját szervezetébe, a másik felét viszont gyökérváladék formájában kipumpálja a talajba.
Erre nem csupán az erdők és az évelő kultúrák képesek, hanem az egyéves szántóföldi növények is.
Ezt a folyamatot a talajegészség javításával, a folyamatos talajtakarással és az élő gyökerek fenntartásával tudjuk felpörgetni.
Természetesen a talajbolygatás minimalizálása is szükséges a folyamat működéséhez, hiszen így tudjuk a megkötött szénmennyiséget valóban ott tartani, ahová való: a talajban
Ugyan nem a mezőgazdaság a legnagyobb szén-dioxid kibocsátó, de a mezőgazdasági talajok kb. 60 milliárd tonna mennyiségű szén-dioxidot képesek elnyelni. Ehhez azonban a talajmegújító gazdálkodás alkalmazása elengedhetetlen.
A Karbon programról részletesen itt olvashatsz.