A fajtaválasztás kulcsfontosságú a gazdálkodók számára, hiszen a megfelelő fajta kiválasztása döntően befolyásolja a termésbiztonságot és a gazdaság jövedelmezőségét. De honnan lehet tudni, hogy egy új fajta valóban jól teljesít majd a saját területen?
Itt jönnek képbe a posztregisztrációs kísérletek! Ezek a független vizsgálatok valós gazdálkodási körülmények között tesztelik az egyes fajtákat, így objektív, megbízható képet adnak azok teljesítményéről.
Magyarországon a posztregisztrációs fajtakísérleteket a Gabonatermesztők Országos Szövetsége (GOSZ) és a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VSZT) közösen indította el 2008-ban, kezdetben őszi búza és kukorica fajták vizsgálatára. 2018-tól a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) is csatlakozott a finanszírozáshoz, ekkor bővült a kísérletek köre az őszi káposztarepcével. A kísérletek szakmai felügyeletét a Fajtakísérleti Innovációs Tanács (FIT) látja el, amely a gabonatermelők, vetőmagelőállítók, kereskedők és feldolgozók képviselőiből áll. A kísérletek célja, hogy objektív eredmények alapján a gazdálkodók megbízható, megfelelő mennyiségű és ismert minőségű növényfajták közül választhassanak.
A vizsgálatok őszi búza, kukorica és őszi káposztarepce fajokra terjednek ki.
A posztregisztrációs kísérletek kiemelkedő jelentőséggel bírnak a mezőgazdaságban, mivel objektív, gyakorlati információkat nyújtanak a gazdálkodóknak az egyes növényfajták teljesítményéről. Ezek a kísérletek a fajták hivatalos elismerését követően, valós termesztési körülmények között zajlanak, így a termelők megalapozott döntéseket hozhatnak a fajtaválasztás során.
Ha szeretnéd látni a legfrissebb eredményeket, kattints ide és nézd meg a VSZT posztregisztrációs fajtakísérleteinek eredményeit: https://vszt.hu/posztregisztracios-fajtakiserletek/