Az IBC tartály egyre közkedveltebb tárolási megoldás, hiszen kedvező ára mellett nagyon széles körben lehet felhasználni. A HDPE (nagy sűrűségű polietilén) belső palackja ellenáll a savaknak, lúgoknak, oldószereknek.
Kiváló megoldást jelentenek:
folyékony műtrágya
vegyszerek
üzemanyagok
veszélyes anyagok
élelmiszerek
ivóvíz
esővíz
és bármiféle 60 Co-nál nem magasabb folyékony anyag tárolására.
Hiszen:
A tartály rendelkezik egy 14 centiméteres felső nyílással és egy 5 centiméteres alsó nyitható csappal ezáltal megkönnyíti a felhasználónak az anyagok IBC-be betöltését és leeresztését.
A műanyag palack minimálisan rugalmas, így elviseli az anyag párolgásából adódó felfúvódást.
A tartályok többsége rendelkezik ADR minősítéssel is. Ennek köszönhetően veszélyes anyagok is tárolhatók bennük.
Az erre vonatkozó UN matrica az első adattáblán helyezkedik el. Az élelmiszerre vonatkozó minősítés (pohár; villa) is a tartály tetején található.
A masszív rácsszerkezet megakadályozza, hogy a belső műanyag palackot bármi külső behatás érje, így téve biztonságossá a használatot.
A műanyag belső palackot egy galvanizált, erős szerkezetű, környezet behatásaival szemben ellenálló fémrács veszi körül. Ennek a rácsnak tartó és védelmi funkciója van.
A tartályok egymásra helyezhetők, ezáltal az alsó tartály rácsa teherhordóként is funkcionál.
Az IBC tartály egy raklapra épül. Ennek köszönhetően targoncával és békával könnyen mozgatható megtöltött állapotban is.
Ha a tartály belső műanyag palackja megsérül vagy elöregszik, úgy külön lehet hozzá vásárolni csak palackot is ezzel is fokozva a költséghatékonyságot.
Az IBC tartály szinte minden eleme javítható, cserélhető, a csap és felső kupak menetei speciálisak.
Milyen szempontokat vegyünk figyelembe tartály vásárláskor?
Gyártási idő: Minél fiatalabb egy tartály, annál tovább lehet használni. Egy tartály kihordási ideje körülbelül 5-8 év, de függ a benne tárolt anyagtól, illetve, hogy napon tárolják-e.
Cserélhető vagy integrált csapos: Ha a tartály csapja meghibásodik, úgy a cserélhető csapos tartálynál a csapot ki lehet cserélni, míg az integrált csaposok az esetek többségében nem javítható.
Raklap fajtája: A fa raklapos 1-2 éven belül (tárolástól függően) tönkre megy, míg fém vagy műanyag raklapos társaik jóval tovább bírják. Viszont fa raklapos megoldást könnyebb javítani, illetve a hiányzó részeket pótolni.
ADR minősítés: Ha a tartály rendelkezik minősítéssel, akkor biztosan teljesíti azokat az adatokat, amelyeket a gyártó/forgalmazó megad. A minősítéssel nem rendelkező tartályok sok esetben gyengébb minőségűek (kevesebb alapanyag és adalék van a műanyag palackjában).
Élelmiszeres minősítés: Ha a tartály rendelkezik élelmiszeres minősítéssel, akkor a műanyag tartályból biztosan nem oldódnak ki olyan anyagok, amelyek károsak lehetnek az emberi és állati szervezetre.