A 10 hektárnál nagyobb összterületen gazdálkodóknak a szántóföldi kultúrában végzett rovarölő szeres kezeléseket naprakészen kell vezetniük. A cikkben részletesen foglalkozunk az elektronikus gazdálkodási napló (eGN) szerepével a modern mezőgazdaságban. Igyekszünk minden fontos kérdést megválaszolni a témában.
A digitális agrárium megvalósítása új mérföldkőhöz érkezett 2020-ban. Ugyanis ekkor fogadta el a kormány a Digitális Agrárstratégia intézkedési tervét. Ennek részét képezi a gazdálkodási napló digitális formában történő naprakész vezetése. Továbbá a rendszernek köszönhetően egyszerűbbé vált az adminisztrációs feladatok intézése. Mindemellett azt is fontos hangsúlyozni, hogy az EU bizonyos támogatások esetében kötelezően előírja az elektronikus gazdálkodási napló vezetését.
A 10 hektárnál nagyobb összterületen gazdálkodó termelőknek kötelező e-gazdálkodási naplóban rögzíteniük a növényvédelmi tevékenységet, a rovarölő szeres kezeléseket. Fontos hangsúlyozni, hogy rögzíteni kell a csávázott vetőmagokat is, ugyanis ezek rovarölő szerekkel kezeltek.
A permetezési napló esetében a kezelés befejezését követő 24 órán belül rögzíteni kell az adatokat. Arra fontos figyelni, hogy az ideiglenesen felvezetett információk nem kerülnek beküldésre. Szóval minden egyes adatot véglegesíteni kell, hiszen csak így látja a hatóság. A gazdálkodási napló lezárására csupán egyetlen alkalommal kell sort keríteni, mégpedig a mezőgazdasági év végén.
Az eGN rendszer adattartalma a korábban vezetett gazdálkodási naplótól minimálisan tér el. Nem célja, hogy több adminisztrációs terhet rójon a gazdálkodókra. Új elem a monitoring tevékenységhez, valamint az EU-s adatszolgáltatáshoz kapcsolódó mező. A vis maior események felvezetésére nem kell sort keríteni.
Amennyiben egy növényvédelmi kezelés során három különféle növényvédőszer kijuttatására kerül sor, azt három különböző kezelésnek kell számítani. Ennek oka, hogy különböző hatóanyagokat és különböző dózisokat kell feltüntetni.
Mivel a csávázott vetőmagok növényvédőszerrel kezeltek, ezért a vetésük növényvédőszer-kijuttatásnak minősül. Emiatt 24 órás bejelentési kötelezettség vonatkozik rájuk. A rögzítés során a szaporítóanyag típusa nevű mezőnél csávázottként kell megjelölni a vetőmag kezeltségét. Ezt követően pedig létre kell hozni az adott területre vonatkozóan egy új növényvédelmi műveletet, amelynél a növényvédőszer adataihoz a csávázószer adatait kell feltüntetni.
Az eGN vezetésének kötelezettsége a következő támogatásokhoz és jogcímekhez kapcsolódik: Natura 2000, agroökológiai program AÖP, AKG, ÖKO, zöldségnövény-termesztés, agroökológiai földhasználat-váltást ösztönző kifizetés, szemes fehérjetakarmánynövény-termesztés, erdő-környezetvédelmi többéves kötelezettségvállalás, erdő-genetikai többéves kötelezettségvállalás.
A permetezési napló esetében 24 óra áll rendelkezésre a kezelés befejezését követően az információk rögzítésére. Arra figyelni kell, hogy az adatok minden esetben véglegesítésre kerüljenek, hiszen csak így jutnak el a hatóságokhoz. Az ideiglenesen felvezetett információkat nem küldi be a rendszer.
Az eGN célja, hogy a termelők számára egyszerűbbé tegye az adminisztrációs feladatok elvégzését. A bevezetésével egységesítésre kerültek az adatszolgáltatási kötelezettségek, így nem kell a termelőknek külön figyelniük a különféle határidőkre. Várható változás, hogy minden olyan tevékenység, amely összefügg a területalapú támogatással, műholddal pontosabban ellenőrizhető lesz. Ide sorolható például a kaszálás, az öntözés, a másodvetés és a talajművelés. Ráadásul így sokkal pontosabban lehet majd látni a szegélyek határait.