A zöldtrágyázásnak nevezik a szerveztrágyázásnak azt az eljárását, amikor egy növényt abból a célból termesztenek, hogy zöldtömegét alászántsák és növeljék a talaj termékenységét. A zöldtrágyázás kiváló megoldás a talaj szervesanyag tartalmának növelésére.
Az ökológiai gazdálkodás alapelve, hogy a talaj termőképessége és biológiai aktivitása többéves vetésforgóval növelhető és tartható fennt. A zöldtrágyázás éppen ezt segíti elő. Ez magába foglalja a pillangósok, és egyéb zöldtrágyanövények, valamint az állati szerves trágya, lehetőség szerint komposztált-szerves anyagok felhasználását. A szerves trágyák előnye, hogy kedvezően hatnak a talajra és annak élőlényeire, azonban, ha valaki hosszú távon csak műtrágyát használ, azzal tönkre teheti a kert talaját. A talajnak szüksége van humuszos tápanyagokra is. A zöldtrágya keverékekben megtalálható gyomelnyomó képesség védi a talajfelszínt a víz erózióval szemben.
A kultúrnövények nyereségesebb termesztését elősegítik a köztes növények. Zöldtrágyaként a talajba forgatva hasznosak, hiszen növelik annak szervesanyag tartalmát. Segítségükkel a talajművelés egyszerűbb és olcsóbb. Azt tapasztalhatjuk, hogy fokozatosan szorulnak vissza a gyomok, ezzel pedig jelentősen csökkennek a növényvédelemhez kapcsolódó kiadások. A köztes növények előnyeit komplexen kell értékelni, hiszen döntő szerepet játszanak a fenntartható gazdálkodásban.
Olajretek: Az olajretek jó választás a kertbe, ugyanis egyszerűen termeszthető, kevés figyelmet igényel. Rendkívül egészséges, hiszen a retekben található vitaminok hozzájárulnak a szervezet egészséges működéséhez.
Fehér mustár: A mustárt egy régi fűszerként tartjuk nyilván, nagy előnye, hogy erőteljes gyógyhatással rendelkezik. Hasznos növénynek tekinthető, mivel majdnem minden része felhasználható. A szárát és a levelét zöldségként fogyaszthatjuk, a magokat pedig fűszerként.
Facélia: A Facélia vegyi növényvédelmet nem igénylő, gyors növekedésű növény. Érdemes gyümölcsöskertben köztesként, vagy akár virágágyba vetni. Nagy mennyiségű szerves anyagot képes termelni, ezért kiváló zöldtrágyának is.
Pohánka: Alkalmas a búza kiváltására, ha gluténmentes diétát követünk. Gyógyhatású élelmiszer alapanyag, fogyasztása egészséges. Fontos kiemelni gazdag fehérje-összetételét, ugyanis 12 féle aminosavat tartalmaz. Lisztjét adalékként és tésztafélék alapanyagaként is hasznosítják.
Bükköny: A bükköny rengeteg virágot hoz lila és fehér árnyalatokban. Kifejezetten jó rovarcsalogató növény. A bükkönyt tartalmazó keverékek alkotóeleme lehet az etióp mustár és a talajművelő retek is.
A talaj minőségének fenntartása érdekében érdemes a zöldtrágyázás előnyeit kihasználni. A zöldtrágyázás hozzájárul a talaj szervesanyag-tartalmának növeléséhez, ami javítja a talaj vízmegtartó képességét, szellőzését, struktúráját és tápanyagtartalmát.
Föld termőképességének növekedése: A talaj minőségének javulásával nő a talaj termőképessége is, ami jobb hozamot eredményez a termő növények számára.
Környezetvédelmi szempontok: A zöldtrágyázás nem csak a talaj és a termő növények szempontjából előnyös, hanem környezetvédelmi szempontból is. Segít csökkenteni a műtrágyák és peszticidek használatát, ezzel csökkentve azok környezetre gyakorolt negatív hatásait.
Gazdasági előnyök: Az anyagok előállításának és használatának költségei alacsonyabbak a hagyományos trágyázási módszerekhez képest, míg a hozamok növekedése révén a gazdálkodók magasabb bevételre tehetnek szert.
A zöldtrágyázás jelentős eszköz lehet a gazdálkodók számára a talaj minőségének javításában, emellett a növények hozamának növelését is elősegíti. A környezetvédelmi célok elősegítéséhez hozzájárul, valamint a gazdasági hatékonyság növelésében is számottevő. A különböző típusú zöldtrágyák más-más előnyöket kínálnak, és azoknak megfelelően kell alkalmazni a gazdaság igényeihez.