A növénytermesztés során a kockázatok elkerülésének, minimalizálásának, illetve a minél jobb minőség elérésének érdekében olyan anyagokat kell használni, amelyek segítenek javítani a talaj minőségét és a növények tápanyag-ellátottságát. Ebben van fontos szerepe a starter műtrágyáknak is, amely a mezőgazdasági termelés sikerének egyik alapköve.
A starter műtrágya a talajban keletkezett tápanyaghiányokat pótló anyag, amely hozzájárul a növény fejlődéséhez. A harmonikus kezdeti fejlődéshez szükséges, hogy a talaj valamennyi tápelemet, makro- és mikroelemet tartalmazzon gyorsan felvehető formában. Például nitrogént, káliumot és foszfort, valamint ezeken kívül számos más mikro- és makroelemet. A starter műtrágyák különböző formákban kaphatóak, és eltérő arányban tartalmazzák a tápanyagokat.
A felső talajrétegből kimosódott, mélyebb rétegekbe került tápanyagot pótolni kell. Ebben van fontos szerepe az indítótrágyázásnak, amellyel jó kezdetet lehet biztosítani a növényeknek. Így a kelés gyorsabb, a gyökérképződés intenzívebb és a kezdeti lombnövekedés pedig lendületesebb lehet. Továbbá magasabb termésbiztonság és ellenállóképesség érhető el vele, valamint a stabil termésátlagok eléréséhez is hozzájárul. Fontos, hogy a műtrágya a csírázó mag közvetlen környezetébe kerüljön, különben nem érvényesül a starterhatás. Így akár kedvezőtlen körülmények között is lehet biztosítani az optimális fejlődést a növények korai életciklusának kritikus szakaszában.
A starter műtrágyák használata során figyelni kell arra, hogy a gyökerek közvetlen közelébe kerüljenek, valamint a talajoldatban valamennyi tápelemből legyen könnyen felvehető változat. Az adagolás során számításba kell venni az adott növény összes tápanyagigényét és a talaj tápanyagtartalmát. Fontos figyelembe venni, hogy sem a csíranövény, sem a palánta nem viseli el a túl magas koncentrációt.
A tápanyagok fontossága meghatározó a növények fejlődésének, kondíciójának és ellenállóképességének szempontjából. A starter használatának köszönhető kezdeti előny nyomon követhető egészen a betakarításig. Az indítótrágyázást a vetés időpontjához kell kötni, lehetőleg 1-2 nappal előzze meg azt. A hatékonyságra negatívan hat a nem megfelelő időzítés, erre kiemelt figyelmet kell fordítani.
A műtrágya kiválasztásakor figyelembe kell venni a növény tápanyagigényét és természetesen a talaj tápanyagtartalmát. Továbbá fontos, hogy olyan gyártó termékét érdemes választani, amely a szakmai tudást és a gazdák tapasztalatait alapul véve a legjobb minőségű startereket kínálja. Kaphatóak olyan változatok, amelyek felhasználhatóak az új Agro-ökológiai Programban is.
Napjainkban a profitorientált termelés mellett egyre nagyobb szerepet kap a fenntartható mezőgazdaság elvének érvényesülése. Ez eredményezi az agrokemikáliák visszafogottabb alkalmazását, és ennek hatására egyre általánosabbá válik az indítótrágyázás a termesztéstechnológiában. A környezettudatos termesztés során a termésátlagok növekedése érdekében a hagyományos műtrágyák, a mikrobiológiai készítmények és a mikrogranulált startertrágyák közötti kölcsönhatások optimalizálásával történik a növények táplálása.
A starter műtrágyák segítségével pótolhatóak a talaj hiányosságai. A fejlesztéseknek köszönhetően nagy előrehaladást hoztak a mezőgazdasági termelés színvonalában. A használatukkal kapcsolatos negatív előítéletek mögött a szakszerűtlen alkalmazás miatt helyenként tapasztalható következmények állnak. Azonban a szakszerű használat nem jár negatív hatásokkal, sőt, javítani lehet a talaj minőségét, a növények tápanyag-ellátottságát, illetve növelni lehet a termés minőségét és mennyiségét a segítségükkel.