Az őszi búza vetési ideje mint a termés kulcsa
Kezdőoldal > Blog > Szakmai cikkek > Az őszi búza vetési ideje mint a termés kulcsa

Az őszi búza vetési ideje mint a termés kulcsa

,
2023.08.17. | Szakmai cikkek | búza , vetésforgó , vetésidő ,

A magyar gazdák véleménye alapján a búza maga az élet. A mindennapi kenyér ebből a hasznos gabonaféléből készül. Az őszi búza vetési ideje maga a termés kulcsa. A megtermelt búzát főként őrlésre és takarmányozásra használjuk, kevesebb részét pedig vetőmagnak. Nem utolsó sorban pedig fontos megemlíteni az ipari célú felhasználását is.

Az őszi búza vetésének optimális időpontja

Az őszi búza termesztésénél sok dologra kell odafigyelni, ha célunk a megfelelő termésátlag elérése. Kardinális dolog lehet a vetésidő és az ebből adódó számos probléma kezelése. Vannak, akik az őszi búza vetésére rutin feladatként tekintenek, azonban ez hatalmas tévedés. Sőt, a nem megfelelő időben történő búza vetőmag földbe helyezése veszélyeztetheti a következő évi termést. Korábban úgy vélték, hogy október 16-ai héten érdemes vetni, azonban a mai tankönyvek kicsit tágabbra teszik az őszi búza vetésidejét: október 5-25 között optimális a magvakat elvetni.

           

Fontos az őszi búza vetési időpontja


Vetőmag előkészítés

Az alapművelés módja függ a talaj típustól, nedvességtartalomtól és természetesen a rendelkezésre álló eszközöktől. Főként tavasztól fordulnak elő nagyobb számban az őszi búzára veszélyt jelentő kártevők, így ezek ellen csávázással lehet védekezni.   

Az őszi búzafajták intenzív termesztéstechnológia hatására megdőlhetnek. A megdőlés komoly károkat okozhat, mivel jelentős minőségromlással kell számolni. Az őszi búza-termesztés utolsó technikai eleme nem más, mint a betakarítás.  A betakarítás optimális időpontját ahhoz kötjük, amikor elérkezik a teljes érés fázisa, és a szemek nedvességtartalma 15 % körül mozog. Ügyeljünk arra, hogy az állomány ne menjen át a holtérés állapotába, hiszen akkor a termésmennyiség és a minőség is csökken.

 

Vetésidő

A megfelelő dátum kiválasztásán kívül, fontos az időjárással és a hőmérséklettel is összhangba hozni a vetés időpontját. Továbbá az sem elenyésző szempont, hogy milyen fajta magjait szeretnénk a földbe vetni. Északon, ahol hidegebb van, rendszerint október 1-20 között intézik a vetést, ahol melegebb az időjárás, ott október 10-20 közé teszik a vetés idejét. A vetési időpontot úgy kell kiválasztani, hogy a búza a téli fagyokig meg tudjon kellőképpen erősödni, és legyen képes sértetlenül áttelelni. 

Figyelem! Túl korai vetés esetén a búza túl lépheti az átteleléshez ideális 5 leveles állapotot. Így sajnos könnyebben kifagyhat a fiatal búzanövény. 

 

Vetésmélység

A vetés mélységét meghatározza a talajok kötöttsége, a magágy minősége és a fajták igénye. Ülepedett és kötöttebb talajokon 4-5 cm, ellenben a lazább talajokon 5-7 cm a búza optimális vetés mélysége. Továbbá nem elhanyagolható szabály, hogy száraz ősszel mélyebbre kell vetni, azonban nedves, hűvös ősszel pedig sekélyebbre. Ennek oka, hogy a bokrosodási csomó így képes az optimális 4 cm körüli mélységben kialakulni.

 

Vetésmód

A búzát a gyakorlatban 12 cm „gabona távolságra” vetjük. De vethető kisebb (10,5 cm), vagy akár nagyobb (15 cm) sortávolságra is. Egyre nagyobb népszerűségnek örvend a 15,2 cm-es sortávolságú, valamint a művelőutas vetés. Ugyanis, az intenzívebb gabonatermesztés által szükséges ápolási munkák, többször végzett trágyázás, károkozók elleni védelem mind csökkenthető. Szórvavetéssel a vetőmagot a szórógéppel a talaj felszínére juttatják, majd tárcsával takarják. Ennek a vetési eljárásnak az előnye, hogy a szikes és egyéb okokból nehezen megmunkálható talajokon gyorsabban, költséghatékonyan elvethető a búza. 

 

Vetőmag mennyiség

A nagy búzatermések fontos tényezője a termesztett fajták egyedi igényeinek megfelelő állománysűrűség kialakítása. Az optimális állománysűrűség pedig nagyrészt a vetőmag mennyiségével szabályozható. A vetőmag mennyiségét a körülmények és a fajták igényei határozzák meg. Általános irányelvként használható, hogy annyi csíraképes magot szükséges elvetni, hogy m2-enként legalább 500-550 azonos időben beérett kalász teremjen. A vetőmag mennyiségek megállapítása érdekében a megadott csíraszám alapján a vetőmag használati értékének megfelelő súly korrekciót kell végeznünk. Általánosan elmondható, hogy a kedvezőtlen körülmények miatt, gondolhatunk itt a megkésett vetésre, száraz magágyra stb., kb 10 %-os vetőmag ráadással célszerű vetni a búzát.


A sikeres búzatermesztés alapfeltétele a fentebb leírtak betartása. Fontos hangsúlyozni, hogy minden esetben ép és magas csírázóképességű fajtaazonos vetőmagot használjunk. Érdemes 2-3 évente a vetőmag készletet felújítanunk. Előfordul sajnos, hogy tisztítatlan, néha csávázatlan vetőmag kerül a földbe, ami pedig a búza gombás megbetegedéseihez vezet. A sikeres búzavetés érdekében mindig tartsuk be a legfontosabb szabályokat.

És ne feledd: Rendelj időben őszi kalászos vetőmagot (is)! ..., hogy mihamarabb elkészüljön és odaérjen hozzád a kívánt mennyiségben és minőségben.

Kiemelt bejegyzéseink
Termékkínálat
Címkék
adózás AKG AÖP AÖP szerlisták árpa aszály baltacim bevallás bíborhere Big-Bag zsák biogazdálkodás biominősítés biostimulátor biovetőmagok BMR borsó bükköny búza cirok concept családi gazdaság csávázás csicseriborsó csillagfürt deflektor FAO fémzárolt vetőmag földhasználat földtörvény fordított áfa formatartó Q-bag zsák füvesítés gazdálkodási napló gázolajszállítás granulátum gyep gyeptelepítés haszonbérlet helyszíni ellenőrzések hibridbúza IBC jogszabályváltozások jövedelmezőség KAP kárbejelentés kárenyhítési hozzájárulás kármentő tálca kérelem keverési igazolás kölcsönös megfeleltetés köles Kuk kukorica lóbab lombtrágya lucerna Lumino Pro méhlegelő minősítés mohar műtrágya műtrágya tárolás napraforgó NÉBIH növénykondícionálás ökológiai gazdálkodás ökológiai másodvetés olajtök olaszperje oltott lucerna őstermelő őstermelői igazolvány parkfű parlagfű perlit permetezési napló pohánka polipropilén zsák porzáró varrás Posztregisztrációs Fajtakísérlet repce riolittufa rozs somkóró sorköztakaró starter systiva szállítási határidő szarvaskerep szervestrágya szilázs szója szövetsúly szövött PP zsák szudánifű takarmány takarmányborsó takarmánynövény takarmányrepce takarónövény talajbaktérium talajjavítás talajoltás támogatás tanúsítvány tápanyag tarlóbontás tenyészidő termesztés technológia tönkölybúza tőzeg trágyázás tritikálé új előírások UN ünnepi nyitvatartás vetésforgó vetésidő vetőburgonya vetőmag vetőmag szövetség vetőmagnorma vis maior vöröshere vszt zab zöldítés zöldtrágya zöldtrágyázás zöldugar zsák kialakítás
Üzenet
Kérdésed, üzeneted van? Oszd meg velünk!

Figyelem! A Caps Lock bekapcsolva!

+

Legkeresettebb termékek | Legkeresettebb termékek
GK Bajnok csávázott
Előrendelhető
Kukorica
GK Bajnok
Ajánlás
szemes
Csávázás
csávázott
Nemesítő
GKI
Státusz
Előrendelhető
Tenyészidő
FAO300-399
Ez a termék jelenleg előrendelhető!
Előrendelés
Golf Champion csávázatlan
Rendelhető
Parkfű keverék
Golf Champion
Ajánlás
díszkert
Csávázás
csávázatlan
Státusz
Rendelhető
Összetevők
45% vörös csenkesz
40% angol perje
15% réti perje
Kiszerelés:
10 kg/zsák
Nettó egységár:
1 820 Ft/kg
Kosárba teszem
Paraiso 102 CL csávázott
Előrendelhető
Napraforgó
Paraiso 102 CL
Csávázás
csávázott
Érésidő
középérésű
Nemesítő
Saaten Union
Státusz
Előrendelhető
Technológia
Clearfield
Típus
LO
Ez a termék jelenleg előrendelhető!
Előrendelés
MV 277 csávázott
Előrendelhető
Kukorica
MV 277
Ajánlás
szemes
Csávázás
csávázott
Nemesítő
Marton Genetics
Státusz
Előrendelhető
Tenyészidő
FAO300-399
Ez a termék jelenleg előrendelhető!
Előrendelés
Unitop Elevation csávázott+stimulátor
Előrendelhető
Kukorica
Unitop
Ajánlás
siló/szemes
AÖP
AÖP
Csávázás
csávázott+stimulátor
Kezelés
Elevation
Nemesítő
Syngenta
Státusz
Előrendelhető
Tenyészidő
FAO200-299
Ez a termék jelenleg előrendelhető!
Előrendelés
Cikkajánló | Cikkajánló
Az innováció szerepe a modern vetőmagok világában
Az innováció szerepe a modern vetőmagok világában
2024.11.01. | Szakmai cikkek
A legújabb vetőmag-technológiák szerepe a mezőgazdaságban.
Tovább olvasok
Változások az új AKG és ÖKO támogatásokban
Változások az új AKG és ÖKO támogatásokban
2024.10.23. | Agrártámogatások
Új AKG-felhívás jelent meg ősszel, jövőre pedig már indul is. Mindez érinti a 2025-ös vetésszerkezeteket is.
Tovább olvasok
Foszfor műtrágya használata és előnyei a növénytermesztésben
Foszfor műtrágya használata és előnyei a növénytermesztésben
2024.10.02. | Szakmai cikkek
A foszfor elősegíti a gyökérképződést és stabilizálja a vízháztartást.
Tovább olvasok