Az ökológiai gazdálkodás mára már kiemelt jelentőségű. Terjedése és mértéke évről évre hatványozódik. A környezet- és egészségtudatos társadalmi elvárások, a kereslet egyértelmű növekedése alapozza meg a biogazdálkodás kiemelkedését.
Az Európai Unió konkrét célokat határozott meg az ágazat fejlesztése tekintetében. Ennek megfelelően a tagállamok kormányai – köztük Magyarország is – agrárprogramjuk részeként kezelik az ökológiai gazdálkodás terjedésének elősegítését.
A biogazdálkodás olyan növénytermesztési módszer, amely természetes módon védekezik a kártevők és esetleges kórokozók ellen.
Előnye a hagyományos gazdálkodással szemben elsősorban környezet kímélő sajátossága. Az erre a célra használt termőföldek széndioxid kibocsátása gyakorlatilag fele a hagyományos gazdálkodási módszerekkel művelt földekhez képest. 50%-kal kevesebb nitrát is mosódik ezekből a területekből a vizekbe. Nem utolsó sorban pedig az emberek számára egészséges élelmiszereket tudnak előállítani ezek a gazdaságok.
Az Európai Unióban és az Egyesült Államokban külön kormányzati szervezetek jöttek létre az országonként némileg eltérő, de mégis alapjaiban azonos feltételeket követelő normarendszer kidolgozására. Ezek a sztenderdek a világ legszigorúbb elvárásait irányozzuk elő. Ezek alapján minősítenek gazdaságokat és terményeket, termékeket állami szinten.
Kizárólag állati eredetű vagy növényi komposzt alkalmazható a trágyázás során, melyek időzítése is előírások mentén történhet.
Nem alkalmazhatóak növényvédelemre vegyszerek csak természetes alapú készítmények, valamint egyedi biogazdálkodásban engedélyezett termékek.
Előírás lehet olyan kultúrnövények vetése, amely biztosítja a talajszerkezet és összetétel kiváló minőségét.
Környezetvédelmi szempontból vizsgálva a kemikáliák – növényvédő szerek és műtrágyák – kiiktatásra kerülnek, amely által a talaj minősége javul, a nitrátok bemosódása csökken, kevesebb felszabaduló szén dioxid képződik.
Biodiverzitást erősítjük általa, mert a természetes elemek mind hozzájárulnak a növénykultúrák sokszínűségéhez és egymásra gyakorolt hatásuk a termőtalaj és levegő összetétel javulását eredményezi.
Ami pedig kiemelt fontossággal bír, hogy az ökológiai gazdálkodásból származó termények mindegyike biztonságos és egészséges élelmiszerforrás az emberek számára.
Bio élelmiszerek fogyasztása bizonyítottan pozitív hatással bír az ember egészségére. Az új mezőgazdasági ágazat újabb munkahelyeket teremt. Több ember számára biztosít stabil megélhetést és javuló életszínvonalat. A biogazdálkodás kifejezetten kézi munkát igényel. A szerteágazó feladattípusok miatt szakképzésre és újabb vállalkozások létrehozására van szükség.
A biogazdálkodás során a magasabb terméshozam eléréséhez a konvencionális gazdálkodáshoz képest lényegesen nagyobb termő területre van szükség. Ez a legtöbb esetben sajnos magasabb árakat is eredményez.
Évtizedes tapasztalatok alapján kijelenthető, hogy a fogyasztási szokásokat nehézkesen és lassan lehet csak megváltoztatni. A magasabb árak nem hatnak ösztönzőleg a vásárlási kedvre ezért más módszerek szükségesek a népszerűsítésre.
Célkitűzés kell legyen az emberek élelmiszerpazarlási szokásain is javítani. Az értékesebb és táplálóbb, minőségi élelmiszerek fogyasztása az irányadó, továbbá az állati eredetű élelmiszerek fogyasztásának visszaszorítása is.
A biodiverzitás fenntartása érdekében az ökológiai gazdálkodás módszereit már elkezdték alkalmazni egyes klasszikus növénytermesztési módszerek mellett is, mert a talaj minősége jelentősen javul. Ez komoly hatással van a termesztett növények egészségére, ellenálló képességére és a terméshozamra is. A klímaváltozás hatásait hosszútávon jelentős mértékben javíthatjuk általa és minél nagyobb teret nyer e gazdálkodási forma annál jobban erősödik hatása.
A biogazdálkodás meglehetősen sokrétű szerepet tölt be a természeti körforgásban. Egyre inkább nélkülözhetetlen lesz mind környezeti, mind pedig társadalmi szempontból is. A jövő mindenképpen ezen ágazat fejlődését irányozza elő. A kérdés csak, hogy milyen tempóval sikerül a növekedés.