A klímaváltozás eredményeként, évről évre egyre kevesebb csapadék hullik, melynek a talajban való megőrzése kulcsfontosságú feladat.
Sajnos a kevés csapadékot hozó teleket, szintén száraz tavaszok követik, így talajaink nedvességtartalma csökken és nem tudunk kellőképpen felkészülni az aszályos nyári hónapokra.
A kevés csapadék mellett, talajaink állapota is gátolja a nedvesség megőrzését.
A kötött, tömörödött talajokról elfolyó víz amellett, hogy nem hasznosul még az eróziós hatást is növeli, a laza szerkezetű, humuszban szegény, csekély víztartó képességű homok talajokban pedig gyorsan a mélyebb rétegekbe szivárog.
A megfelelő agrotechnikai eljárásokkal, a humusztartalom növelésével, takarónövények alkalmazásával és a kapilláris vízmozgás biztosításával a talajban lévő nedvesség nagy része megőrizhető.
A lehető legkevesebb műveléssel és annak helyes időpontjának megválasztásával nagyban csökkenthető a párolgó felület.
A talajtakarás, az elhalt növényi részek talajfelszínen hagyása szintén segíthet a párolgás csökkentésében, miközben a gyökerek által létrehozott repedések segítik a víz talajba szivárgását.
Mindezek mellett természetes anyagok talajba keverésével, - mint például a RIOLITTUFA - szintén sokat segíthetünk a talaj vízgazdálkodásán.
A riolittufa tulajdonképpen vulkáni hamu lerakódása, mely magas mikro- és makroelem tartalom mellett előnyös szerkezettel is rendelkezik.
Előszeretettel alkalmazzák földkeverékekben, de jelentős mennyiségben használják zöldtetők építésekor az alsó víztartó réteg és a felső termesztőközeg alapanyagaként.
A riolittufa fent említett jó tulajdonságait nem csak a mezőgazdaságban, hanem kertészetekben is kamatoztathatjuk. A 10 kg-os termékek a füvesítés, virágültetés, talajjavítás mellett, dekorációs célra is felhasználhatók.
Forrás: Colas Északkő Kft. Podráczki Károly