A zöldtrágya és a zöldugar is vetett növénykultúrákat jelent.
Árvakelés nem számít pl. zöldtrágyázásnak.
A keverékek összetételét a terület adottságai, a vetésszerkezet és az elérendő hatások szerint érdemes megválasztani.
A zöldítésben a zöldtrágya - ökológiai jelentőségű másodvetésként - vetésideje július 1 és október 1 között van, beforgatásának pedig a következő főnövény vetése előtt elég megtörténnie. Ezáltal a zöldítésben lehetőség van a talaj téli mulcs takarására.
A zöldugar és a zöldtrágyázás alkalmazásának hasonló céljai vannak. Mindkettővel elősegíthető a talaj regenerálódása, termékenységének fenntartása, hiszen nincs magfogás és növényvédő szer használat. Használatukkal nem csak a növényi biodiverzitás fokozódik, hanem élőhelyként szolgálnak a hasznos szervezeteknek, élőlényeknek (egyes rovarfajoknak, hüllőknek, kétéltűeknek, madaraknak). A különböző fajú növények jelenléte elősegíti a talaj hasznos mikroorganizmusainak és makro élőlényeinek térnyerését, hozzájárulva ezzel a kórokok talajban lévő nyugvó alakjainak csökkentéséhez.
Az alkalmazott növények rövid időn belül takarják a talajt, védve azt a szél, illetve víz erózióval szemben, valamint csökkentik a gyomkonkurenciát. A növények különböző mélységben gyökereznek.
A talajszerkezet javítása és a talajélet aktivitása szempontjából különösen fontos a felső 50-80 cm talajréteg gyökerekkel való átszövése. A nagy gyökértömeget adó fajok növelik a talaj szerves anyag készletét, így hozzájárulnak a humuszképződéshez. A növényi gyökerek által végzett talajlazítás javítja a talaj szerkezetét és növeli a víztartó képességet. Pillangós fajok alkalmazásával pedig növelhető a talaj nitrogén készlete, így csökkenthető a következő növény számára kijuttatandó műtrágya mennyisége.