Nem úgy tűnik, mintha a műtrágyaárak visszafelé kúsznának, sőt, már 360.000 forintos nitrogénárakról is hallani az őszi szezonra. Mit tehetsz, ha nem akarsz ennyit költeni műtrágyára?
Azt mindannyian tudjuk, hogy a pihentetés miatt parlagon hagyott talaj épphogy nem pihen - azért gyomosodik, azért próbál valami ott nőni rajta, mert a talajaid akkor működnek megfelelően, ha vannak bennük gyökerek.
A talajélet alapja a szén áramlása, ennek útvonala pedig a légkörben kezdődik szén-dioxid formájában, és onnan kerül be a növény testén, majd a gyökerén keresztül a talajba.
A növények szénalapú gyökérváladékokat bocsátanak ki, ezzel táplálják a köröttük lévő talajlakó élőlényeket.
Magyarul: ha nincs gyökér, nincs talajélet, hiszen a talajban lévő egyéb szénvegyületek komplexek, azokat nem tudja minden élőlény elfogyasztani.
A gyökérváladékok viszont sok esetben egyszerű cukrok, amiket minden csoport örömmel habzsol.
Az egészséges talajhoz elengedhetetlen tehát, hogy mindig legyen élő gyökér a talajBan - kiváló lehetőség erre az őszi kalászosok után, a kukorica és a napraforgó előtt elvetett kifagyó / részben kifagyó takarónövény.
Ezek a speciális vetőmag keverékek a talaj takarása és táplálása mellett kismillió egyéb feladatot is ellátnak, például:
nitrogénkötés
talajlazítás
erózióvédelem
hasznos élőlények táplálása és
szervesanyag-tartalom növelése
Ahol szerves anyag van, ott van víz és tápanyag is, így a takarónövényekkel végzett "talajművelés" ellenállóbbá teszi a gazdaságodat az aszályokkal és az elszálló tápanyagköltségekkel szemben is.
Emellett pedig megfelelhetsz a zöldítés és az AKG program követelményeinek is.
Fektess többet a talajaidba, mert most igazán megéri!
Forrás: Talajreform