Elindult a VINOP-1.2.1-21 - A mikro-, kis- és középvállalkozások modern üzleti és termelési kihívásokhoz való alkalmazkodását segítő fejlesztések támogatása című pályázati felhívás, és a VINOP-2.1.2-21 - Vállalati kutatási, fejlesztési és innovációs tevékenységek ösztönzése című pályázati felhívás társadalmi egyeztetése.
A VINOP-1.2.1-21 keretösszege 200 milliárd forint, mellyel tervezettel 1000-3000 kérelmet támogatnak majd. A támogatás maximális mértéke 70%! Érdemes odafigyelni az eredményességi mérés fejezetre, mely meghatározza, hogy mit kell elérnie a pályázó vállalkozásnak ahhoz, vissza nem térítendővé alakuljon át az amúgy visszatérítendő támogatás.
A projekt maximális elszámolható összköltségét a statisztikai állományi létszám is korlátozza. Kiemelten jó lehetőség az infrastrukturális és ingatlan fejlesztések megvalósítására, hisz ennek mértéke az elszámolható összköltség akár 70%-a is lehet.
Fontos, hogy jelen kiírás a mezőgazdasági termelőnek minősülő vállalkozásokat – olyan természetes vagy jogi személyek, amelyeknek a támogatási kérelem benyújtását megelőző jóváhagyott, legutolsó lezárt, teljes üzleti év éves beszámoló szerinti árbevételének legalább 50%-a mezőgazdasági tevékenységből származik – NEM támogatja, számukra más kiírások lesznek elérhetőek.
A kutatási pályázat kapcsán a karácsonyi bejgli majszolása mellett már érdemes átgondolni a fejlesztést, hisz az előminősítési kérelmek benyújtása az NKFI Hivatalhoz vagy az SZTNH-hoz már 2021. február 1.-től lehetséges!
1. A VINOP-1.2.1-21 - A mikro-, kis- és középvállalkozások modern üzleti és termelési kihívásokhoz való alkalmazkodását segítő fejlesztések támogatása című pályázati felhívás összefoglalója
A támogatási kérelmek benyújtása 2021. márciusától kezdődik 4 szakaszban.
A felhívás célja, hogy a valós igényekhez igazodó megoldásokat kínáljon az eltérő piaci pozíciókban és különféle élethelyzetekben működő vállalkozások számára, segítséget nyújtson a technológiai háttér megteremtésében és a digitális eszközök, online alkalmazások vagy ipar 4.0 megoldások bevezetésében.
Cél, hogy a támogatás révén modern technológiák beszerzésére, a korszerű infrastrukturális feltételek megteremtésére és digitalizált üzleti és termelési folyamatok kialakítására kerüljön sor, aminek révén a fejlesztést megvalósító vállalkozások körében javul az erőforrás-hatékonyság és/vagy az előállított termékek/szolgáltatások minősége, ez pedig magasabb termelékenységi szinthez vezet.
A támogatás formája: visszatérítendő, és adott feltételek mentén vissza nem térítendővé alakuló támogatás.
A támogatás összege és mértéke
Az igényelhető visszatérítendő támogatás összege: minimum 10.000.000 Ft, maximum 629.300.000 Ft.
A támogatás maximális mértéke az összes elszámolható költség 70%-a.
Kik pályázhatnak?
Azon mikro-, kis-, és középvállalkozások, amelyek
Támogatásban nem részesíthetők azon vállalkozások, melyek
Mire lehet pályázni?
Bővebb információ a pályázati konstrukcióról ITT érhető el.
2. A VINOP-2.1.2-21 - Vállalati kutatási, fejlesztési és innovációs tevékenységek ösztönzése című pályázati felhívás társadalmi összefoglalója
A támogatás igénylése két szakaszból áll: előminősítési kérelem, támogatási kérelem.
Az előminősítési kérelmek benyújtása az NKFI Hivatalhoz vagy az SZTNH-hoz az alábbi ütemezés szerint lehetséges:
A támogatási kérelmek benyújtása 2021. március 1-től 2022. március 2-ig lehetséges.
Az alábbi értékelési határnapokig benyújtásra került projektek kerülnek együttesen elbírálásra:
A tervezett projektekkel szembeni elvárások
Jelentős tudományos és/vagy műszaki újdonságtartalommal rendelkező új termék, technológia vagy szolgáltatás kifejlesztésére irányuljanak.
A projekt eredményeként létrejövő termék, technológia vagy szolgáltatás üzletileg hasznosítható legyen.
Támogatás formája: vissza nem térítendő támogatás
A támogatás összege és mértéke
Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege: a Vállalati KFI esetén minimum 50 millió forint, maximum 500 millió forint, konzorcium esetén minimum 200 millió forint; Együttműködési KFI esetén minimum 500 millió forint, maximum 1000 millió forint.
Konzorcium esetén az egyes Konzorciumi tagok vonatkozásában a minimum igénybe vehető támogatási összeg 50 millió Ft.
Konzorcium esetén az igényelt támogatás legalább 50%-át a konzorciumvezetőnek kell igényelnie.
Kik pályázhatnak?
Azon mikro-, kis-, és középvállalkozások, illetve nagyvállalatok, amelyek
Költségvetési szervek, költségvetési szervek jogi személyiséggel rendelkező intézményei, egyéb, jogi személyiségű nonprofit szervezetek:
Kizárólagos állami tulajdonú non-profit gazdasági társaságok, amennyiben azok a tudományos kutatásról, fejlesztésről és innovációról szóló 2014. LXXVI. törvény (KFI tv.) szerinti kutatóhelynek, és a 651/2014/EU bizottsági rendelet 2. cikk 83. pontja szerint kutató-tudásközvetítő szervezetnek minősülnek.
Továbbá amelyek rendelkeznek a NKFI Hivatal kormányzati kutatási, fejlesztési és innovációs szakpolitikai szempontú támogató véleményével vagy a 2014. évi LXXVI. törvény 36.§ (1) bekezdése alapján a jogszabályban megjelölt illetékes Hivatal által kiállított K+F tevékenységek arány meghatározását is tartalmazó igazolással.
Támogatás keretében nem nyújtható támogatás:
a) a támogatás összege az elsődleges termelőktől beszerzett vagy érintett vállalkozások által forgalmazott ilyen termékek ára vagy mennyisége alapján kerül rögzítésre, vagy
b) a támogatás az elsődleges termelőknek történő teljes vagy részleges továbbítástól függ.
Mire lehet pályázni?
Bővebb információ a pályázati konstrukcióról ITT érhető el.
Forrás: Agroinform online 2020/12/24